Uśmiech to jedna z najbardziej charakterystycznych cech każdego człowieka. Wszyscy uśmiechamy się na różne sposoby. Jednak aspekt uśmiechu, który w zasadzie nie powinien mieć żadnych problemów zdrowotnych, czasami nie jest do końca estetyczny. Przykładem tego jest tak zwany dziąsłowy uśmiech.

Reklama: Dentysta Rybnik

Kiedy dziąsła pokazują więcej niż zwykle podczas uśmiechania się, może to stanowić poważny problem dla osób dotkniętych chorobą. Ta cecha nie jest nie do pogodzenia z doskonałym zdrowiem jamy ustnej, ale w razie potrzeby dziąsłowy uśmiech ma łatwe rozwiązanie.

Czym jest dziąsłowy uśmiech?

Dziąsłowy uśmiech to taki, który pokazuje więcej dziąseł niż zwykle podczas uśmiechania się. Chociaż każda osoba może mieć inne postrzeganie, ogólnie uważa się, że proporcja dziąseł, która powinna być pokazana podczas uśmiechu, wynosi około 3-4 mm w przypadku kobiet i 2 mm u mężczyzn, co należy uznać za dziąsłowy uśmiech.

Pokazywanie większej proporcji dziąseł powyżej linii zębów podczas uśmiechu może być bardzo atrakcyjną cechą, a także kompleksem dla innych. Częściej występuje u kobiet i jest bardziej akceptowana przez populację kobiet, chociaż zabiegi korygujące są zwykle stosowane w równym stopniu u obu płci.

Dlaczego pokazuję tyle dziąsła? Przyczyny dziąsłowego uśmiechu

Istnieje wiele powodów, dla których dana osoba może pokazywać dziąsłowy uśmiech jako cechę ust. Znajomość przyczyny, dla której podczas uśmiechu widać więcej dziąseł, pomaga profesjonalistom w znalezieniu najbardziej odpowiedniego leczenia estetycznego.

Główne przyczyny dziąsłowego uśmiechu to:

– Górna szczęka wysunięta lub o większej długości w stosunku do położenia żuchwy.

– Zmieniono wyrzynanie bierne na zębach, dzięki czemu część dziąsła pokrywa większą powierzchnię korony zębowej.

– Nadmierne wyrzynanie siekaczy górnych, zarastające z powodu braku kontaktu z zębami dolnymi.

– Krótsza górna warga lub warga, która bardziej unosi się podczas uśmiechu.

– Skrócenie zębów na skutek zużycia, przez co wydają się krótsze w stosunku do dziąseł.