Wynajem krótkoterminowy stał się coraz bardziej popularny na rynku nieruchomości w ciągu ostatnich dziesięciu lat, dzięki portalom takim jak „Airbnb” i „Booking.com”, a także dzięki zmianom w zachowaniu turystów. Ta „demokratyzacja turystyki” wygenerowała znaczne przychody dla właścicieli nieruchomości, którzy zdecydowali się na ten rodzaj wynajmu, przede wszystkim jeśli ich nieruchomość znajduje się w centrum miasta, w pobliżu instytucji kulturalnych lub miejsc o znaczeniu historycznym. Z drugiej strony, rynek stał się nasycony, jeśli chodzi o Bydgoszcz. Właścicielom coraz trudniej było zapewnić sobie stały dochód, który sprawi, że cały biznes będzie opłacalny.

I wtedy pandemia zmieniła wszystko. Odkąd miesiąc temu ogłoszono stan wyjątkowy, cała działalność gospodarcza stopniowo spowalnia, w tym rynek nieruchomości. Istnieje wiele spekulacji na temat wpływu pandemii na gospodarkę światową, ale opinie są różne i nikt nie odważył się na długoterminowe prognozy.

Wszyscy eksperci są jednak zgodni co do jednego: turystyka jest tą gałęzią gospodarki, która ucierpi najbardziej. I tak, jeśli jesteś właścicielem mieszkania na wynajem krótkoterminowy, oto pięć dobrych powodów, aby zmienić swój model biznesowy:

1. Turystyka będzie potrzebowała czasu na odbudowę

Obecne, ostrożne zapowiedzi mówią, że stan wyjątkowy w tej formie potrwa do końca maja, a potem wszystko powoli i stopniowo będzie wracać do normy. Kraje regionu nastawione na turystykę już pożegnały się z sezonem letnim. Zakłada się również, że turyści będą inaczej myśleć z powodu niepewności ekonomicznej spowodowanej pandemią, a więc inaczej zaplanują wakacje lub będą oczekiwać więcej za swoje pieniądze.

2. Pewny dochód jest lepszy niż jego brak

Wynajem długoterminowy generuje bezpieczne zyski, zwłaszcza jeśli nieruchomość ma doskonały stosunek ceny do jakości. Najem, jako szybsza i bardziej aktywna gałąź nieruchomości, już zaczął dostosowywać się do kryzysu. Niektórzy właściciele obniżyli czynsze o 10 do 20% w czasie stanu wyjątkowego, aby zatrzymać najemców lub przyciągnąć nowych. I wydaje się, że im się to udaje.

3. Będziesz spędzać mniej czasu i tracić mniej pieniędzy

Jeśli prowadzisz krótkoterminowy biznes sam, to już wiesz, że wymaga to dużo pracy i zaangażowania. W wynajmie długoterminowym, możesz ostatecznie wpaść do mieszkania raz w miesiącu, aby zebrać czynsz i zapłacone rachunki, chyba że wolisz umówić się z najemcami, aby wysłali Ci wszystko za pośrednictwem poczty elektronicznej.

4. Zawsze możesz zmienić zdanie

Nawet jeśli jesteś jednym z tych, którzy wierzą, że wszystko będzie dobrze wkrótce, zwrócenie  się w stronę wynajmu długoterminowego może CI pomóc przezwyciężyć straty.