Na czym polega praca projektanta wnętrz ?

239

Jak zostać projektantem wnętrz bez studiów?

Masz artystyczną duszę i sypiesz pomysłami jak z rękawa? Co powiesz na to, żeby zostać projektantem wnętrz? Jeśli stoisz właśnie przed wyborem drogi zawodowej, sprawdź, czy projektowanie wnętrz może nią być. Prawdopodobnie zrobienie kursu, nie jest wystarczające, by pracować profesjonalnie. Raczej potrzebne będą studia na uczelni artystycznej. Czasy się jednak zmieniają i pojawiają się coraz lepszej jakości kursy. Możesz uczyć się na przykład w szkole policealnej. Zdobędziesz tam wiedzę z dziedziny historii sztuki, nauczyć się prawidłowo łączyć poszczególne kolory i materiały, a na koniec poznasz tajniki samego projektowania. Nie ominie Cię nauka rysunku technicznego i odręcznego. Na rynku dostępne są hobbystyczne kursy korespondencyjne i oczywiście zdalna nauka przez internet w formie warsztatów czy webinarów. Ważną częścią pracy jako projektant wnętrz Rzeszów jest znajomość programów do projektowania, najczęściej Archicad. Wybierając kurs, warto zwrócić na to szczególną uwagę, bo czasy rysowania projektów na kartce dawno już minęły. Po każdym kursie i zdanym egzaminie otrzymasz wartościowy certyfikat. 

 

Projektant wnętrz – co trzeba umieć?

 

Dobry architekt wnętrz wyróżnia się nie tylko merytoryczną wiedzą, zdobytą na studiach i kursach, ale również właściwym podejściem do klienta. Umiejętność słuchania klienta, wybadanie czego naprawdę potrzebuje to trudne zadanie. Bycie komunikatywnym to duża zaleta. Architekt musi być trochę psychologiem, matematykiem i być wrażliwym muzycznie. Udowodniono, że takie cechy świadczą o dużych predyspozycjach do zawodu.  

Co potrafi architekt wnętrz? To taki specjalista, który zajmuje się kształtowaniem wnętrz architektonicznych, wystrojem z uwzględnieniem funkcjonalności pomieszczeń. Jego praca polega głównie na wykonywaniu projektów plastycznych wnętrz i nadzorze ich wykonania. Przygotuje kosztorysy projektów i służy radą w wyborze materiałów do wykończenia wnętrz oraz mebli i dekoracji. Z kolei zawód dekoratora wnętrz to zupełnie inna profesja.    

 

Projektant wnętrz – jaka szkoła?

Jeśli zdecydujesz się na dłuższą naukę, by zająć się projektowaniem wnętrz, oferta jest dość skromna. Tylko w dużych miastach masz okazję studiować bezpłatnie na specjalizacji projektowanie wnętrz. Z roku na rok jednak przybywa uczelni prywatnych, które cieszą się równie dużym zainteresowaniem. Do tego dochodzi jeszcze opcja studiowania zaocznie oraz możliwość uzupełnienia wykształcenia poprzez studia podyplomowe.